zawodowy dj dj łódź dj na uroczystości i zabawy
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
3 kwietnia, 2017
odchudzanie w Toruniu wyszczuplanie ciała zabiegi odchudzające
Sposoby na płaski brzuch – odchudzanie, ćwiczenia i lipomasaż
5 kwietnia, 2017

Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Jak dostać alimenty na dziecko?

Powinnością rodziców jest finansowanie dziecka aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, zaś w przypadku dzieci niepełnosprawnych przymus owy mówiąc w skrócie nie wygasa w sumie nigdy. Póki dziecko nie może zapewnić sobie normalnego bytu, a mianowicie dostarczyć sobie wszystkich podstawowych środków do życia, wtedy rzeczywiście rodzice obowiązkowo muszą realizować tenże obowiązek. Tylko w sytuacji, kiedy fundusze dziecka jest wystarczający oraz może mu wszystko zapewnić, wtedy rodzice bynajmniej nie powinni płacić żadnych alimentów. Niemożność dziecka do samodzielnego „zarabiania na życie” jest nadrzędnym powodem orzekania przez sąd alimentów.

Niewątpliwie na początku sprawa prezentuje się tak, że jedno z rodziców wędruje do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i zabiega o pomoc przy konstruowaniu pozwu o rozwód oraz o pośredniczenie w sądzie. Dopiero w następnej kolejności na wybranego z byłych partnerów są nakładane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców trwa od czasu narodzin dziecka aż do czasu, kiedy będzie ono mogło funkcjonować samodzielnie. Usamodzielnienie się absolutnie nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Tak naprawdę żaden przepis nie podaje jaka jest granica wieku, ponieważ każdy przypadek musi koniecznie być rozważony indywidualnie. Modelową sytuacją może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niespłacania alimentów, ponieważ był on pewien, że skończenie przez dziecko 18 lat jest tożsame z zakończeniem ich opłacania. W trakcie dyskusji staje się widoczne jednak, że dziecko uczęszcza do szkoły policealnej albo posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i zupełnie nie będzie w stanie się uniezależnić z powodu ciężkiej choroby, przykładowo z powodu porażenia dziecięcego.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Jest kilka okoliczności, jakie absolutnie nie uwalniają rodziców z zobowiązania pokrywania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (czy zamążpójście) z równorzędną niemożnością samodzielnego zarabiania na życie. Bez wątpienia na początku partnerzy się wspierają we wszystkich materialnych kwestiach, więc jeśli którekolwiek spośród nich zarabia sporo oraz może współmałżonka utrzymać, wtedy rodzice bynajmniej nie muszą już finansować dziecka. Jeżeli jednak stykamy się z sytuacją przeciwległą – współmałżonek krótko mówiąc nie może dać materialnego wsparcia obojgu – wówczas rodzice mają obowiązek pomóc. Czasami okoliczność jest jednakże tak trudna, że porada profesjonalnej kancelarii jest praktycznie niezbędna.

Alimenty są zobowiązani pokrywać rodzice na swoje niepełnosprawne dziecko, jakie nie potrafi indywidualnie finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Posiada znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności bądź orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I w ogóle nie ma w tym przypadku znaczenia motyw takiego stanu rzeczy, m in. gdy niepełnoletnie dziecko nadużywa alkoholu bądź zażywa twarde narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z trwałą dysfunkcją fizyczną lub psychiczną muszą utrzymywać rodzice. Niekiedy do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy nie chcą kalekiego dziecka „żywić” oraz działają w taki sposób – naturalnie cynicznie – aby nie wypłacać alimentów i uwolnić się od obowiązku.

Dojrzałe dziecko może uzyskiwać alimenty również wówczas, kiedy skończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie podjęło pracy i wcale nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Jeśli chce dostać alimenty od matki lub ojca, musi obowiązkowo ujawnić, że jego sytuacja materialna jest fatalna, m in. żyje w nędzy.

Alimenty z pewnością otrzyma każde dziecko, które pobiera naukę, m in. w szkole zawodowej albo na uczelni wyższej. Naprawdę, do czasu gdy dziecko kontynuuje naukę, oboje rodzice muszą koniecznie płacić alimenty. Ustanie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednym przypadku – kiedy dziecko, mimo iż uczy się – jest w stanie indywidualnie się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Oboje rodzice w ogóle nie powinni spłacać alimentów wówczas, kiedy dziecko ma takie dochody, że potrafi opłacić całościowe koszty życia, m in. opłacić mieszkanie, wyżywienie, Internet i pozostałe konieczne do prawidłowego egzystowania rzeczy. Przychodem mówiąc w skrócie nie musi koniecznie być w owym przypadku wyłącznie zatrudnienie na cały etat, ale także zasiłek pielęgnacyjny, stypendia pobierane na uczelni wyższej lub wpływy otrzymywane przez zarabiające rodzeństwo. Czasami na skutek konfliktów z którymś z rodziców dochodzi do walki w sądzie. Dziecko zatrudnia któregoś z adwokatów z Torunia oraz walczy z rodzicami, gdyż ma zatrudnienie w rozmiarze 1/4 etatu oraz nie ma właściwie środków do normalnego funkcjonowania.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców mija w niektórych przypadkach przed uzyskaniem przez syna dojrzałości, jednak takie sytuacje są wyjątkowo rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć naukę i uzyskać zawód, dzięki któremu będzie miało szansę zapewnić środki do życia nie tylko sobie, ale również własnej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wielkość alimentów jest uzależniona od paru istotnych elementów: umotywowanych oczekiwań dziecka, opcji zarobkowych matki lub ojca, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne staranie się rodzica w sprawie zapewnienia bytu dziecku.

Jeśli zafascynował Cię ten tekst, zamierzasz wiedzieć więcej o poradnictwie prawnym i pozostałych usługach świadczonych przez reprezentantów, kliknij w odsyłacz tutaj – Kancelaria Toruń – a z pewnością znajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok