Marketing internetowy - zwiększ swoje szanse w Internecie
Marketing internetowy – pierwsze kroki
Czerwiec 3, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED na imprezy sportowe wynajem sprzedaż
Listopad 18, 2017
Chcesz kupić dom? To musisz wiedzieć

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale znaleźć tę, która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający około siedemdziesięciu m² będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Wiekowe, domy mają swój urok i urokliwe pomieszczenia. , że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest pierwszorzędna. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ pieniądze i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza kwestia do sprawdzenia. Jako pierwsze należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z działką. W wypadku używanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Chcesz kupić dom bądź inną nieruchomość? Sprawdź –> http://panorama-nieruchomosci.net/domy-na-sprzedaz-korbia/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok